Catallaxy
Catallaxy
Volume 2 Issue 1 June 2017, ss. 27–35
E-gospodarka: problem regulacji
Autor:
Piotr Wiśniewski
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Cytowanie:
Wiśniewski, P. (2017). E-gospodarka: problem regulacji. Catallaxy, 2(1): 27–35. doi:10.24136/cxy.v2i1.3.
Abstrakt
Motywacja: Dynamiczny rozwój technologii telekomunikacyjnych i związana z tym zmiana społeczna, tworzą nowe warunki dla funkcjonowania gospodarki. Wiążą się one ze zmianą roli państwa i jego możliwości regulacyjnych. E-gospodarka jest globalnym zjawiskiem, które regulowane jest lokalnie. Z punktu widzenia nauk ekonomicznych, zrozumienie obecnie istniejących zasad jej funkcjonowania, zarówno w kontekście szans, jak i zagrożeń, stanowi podstawę do prowadzenia skutecznych badań i modelowania. Pozwala także zweryfikować dotychczasowe teorie ekonomiczne w nowych warunkach. Jest to punkt wyjścia do badań nad nową rzeczywistością gospodarczą.
Cel: Celem artykułu jest przegląd teorii dotyczących regulacji e-gospodarki, a także istniejących obecnie rozwiązań problemu regulacji tego globalnego zjawiska. Na podstawie zebranego materiału podjęto próbę określenia kierunku rozwoju e-gospodarki i możliwości jej regulacji.
Wyniki: Obecne rozwiązania w zakresie regulacji e-gospodarki mogą być uznane za niewystarczające. Na podstawie przypadku bitcoina można stwierdzić, że brak jest jednolitego podejścia do e-gospodarki w skali globalnej. Brak jest również jednolitego podejścia do regulacji nowych zjawisk gospodarczych w ogóle. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój techniki i wysokie prawdopodobieństwo tworzenia kolejnych innowacji rynkowych, koniecznym wydaje się poszukiwanie elastycznych rozwiązań i teorii specyficznych dla e-gospodarki.
Słowa kluczowe:
regulacja; e-gospodarka; cyberprzestępczość; e-biznes; bitcoin
JEL:
E40; B52; O19
Bibliografia
©Copyright CATALLAXY