Catallaxy
Catallaxy
Volume 2 Issue 2 December 2017, ss. 71–81
Bezpieczeństwo energetyczne Polski w latach 2010–2015: aspekty ekologiczne i prawno-polityczne
Autor:
Adam Pogorzelski
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Cytowanie:
Pogorzelski, A. (2017). Bezpieczeństwo energetyczne Polski w latach 2010–2015: aspekty ekologiczne i prawno-polityczne. Catallaxy, 2(2): 71–81. doi:10.24136/cxy.v2i2.2.
Abstrakt
Motywacja: Kwestia energetyki jest przedmiotem nieustannie powracających debat politycznych, co uwarunkowane jest w znacznej mierze brakiem porozumienia w kwestii właściwego kierunku jej rozwoju. Bezpieczeństwo energetyczne jest kwestią złożoną, której analiza wymaga, poza aspektami ekonomicznymi, uwzględnienia także aspektów środowiskowych oraz prawno-politycznych. Chęć oceny związku między aktualną sytuacją energetyczną Polski a bezpieczeństwem energetycznym oraz jego potencjalnych skutków w kontekście przytoczonych aspektów była głównym motywem wyboru tematyki niniejszego artykułu.
Cel: Celem artykułu jest ukazanie związku między wykorzystaniem konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii a bezpieczeństwem energetycznym Polski w kontekście aspektów ekologicznych i prawno-politycznych.
Wyniki: Na podstawie przeprowadzonej analizy można wyciągnąć kilka wniosków. Po pierwsze, wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza był wywołany w znacznym stopniu niekorzystną strukturą źródeł energii. Po drugie, wykazano konflikt interesów między polską polityką energetyczną, opartą na węglu a niskoemisyjną polityką Unii Europejskiej (UE). Po trzecie, wykazano zależność między działaniami rządowymi a znacznym spowolnieniem rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce, co może w przyszłości skutkować negatywnymi konsekwencjami.
Słowa kluczowe:
bezpieczeństwo energetyczne; konwencjonalne źródła energii; odnawialne źródła energii; energetyka
JEL:
Q42; Q48; Q50; Q54; Q58
Bibliografia
©Copyright CATALLAXY