Catallaxy
Catallaxy
Volume 3 Issue 1 June 2018, ss. 17–25
Analiza determinantów rozmiaru grup społecznych jednostek
Autor:
Marek Kapera
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Cytowanie:
Kapera, M. (2018). Analiza determinantów rozmiaru grup społecznych jednostek. Catallaxy, 3(1): 17–25. doi:10.24136/cxy.2018.006.
Abstrakt
Motywacja: Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że stosunki gospodarcze wpływają na sposób kształtowania się relacji społecznych, m.in. poprzez występowanie zjawiska strategicznego dobierania znajomych, aby uzyskać przewagę na rynku pracy, co pro-wadzi do erozji relacji międzyludzkich.
Cel: Celem artykułu jest weryfikacja empiryczna teorii tłumaczących liczebność znajomych, których posiadają jednostki. Ma to służyć sprawdzeniu czy faktycznie czynniki ekonomiczne można uznać za istotne w kształtowaniu się rozmiarów sieci społecznych oraz czy można obwiniać system gospodarczy za postępującą atomizację społeczeństwa.
Materiały i metody: W artykule użyto metody ekonometryczne dla zmiennych licznikowych, stosowane na mikrodanych. W szczególności zastosowano regresję ujemną dwumianową z logarytmiczną funkcją łączącą.
Wyniki: Wykazano brak istotnego wpływu czynników ekonomiczno-społecznych na kształtowanie się rozmiaru grup społecznych. Wyniki wskazują z kolei na istotny wpływ czynników ewolucyjnych i zwykłej częstotliwości wchodzenia w interakcje z ludźmi.
Słowa kluczowe:
sieci społeczne; mikroekonometria; psychologia ewolucyjna
JEL:
C01; D62; C35
Bibliografia
Informacje uzupełniające
Źródła finansowania: artykuł został w całości sfinansowany ze środków własnych autora.
Uwagi: wyniki badania były zaprezentowane na VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu Problemy gospodarki światowej (Toruń, 20.04.2018).
©Copyright CATALLAXY