Catallaxy
Catallaxy
Volume 3 Issue 2 December 2018, ss. 89–101
Synchronizacja cykli koniunkturalnych wybranych państw byłej Jugosławii ze strefą euro
Autor:
Daniel Ravinskij
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Cytowanie:
Ravinskij, D. (2018). Synchronizacja cykli koniunkturalnych wybranych państw byłej Jugosławii ze strefą euro. Catallaxy, 3(2): 89–101. doi:10.24136/cxy.2018.004.
Abstrakt
Motywacja: Zgodnie z teorią optymalnych obszarów walutowych R. Mundella, synchronizacja cykli koniunkturalnych jest nie-zbędna dla uczestników strefy walutowej. Kryterium to nie jest wymienione w formalnych wymaganiach przystąpienia państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) do strefy euro, więc jest często pomijane w analizie przygotowań państw członkowskich do przyjęcia wspólnej waluty.
Cel: Celem niniejszego artykułu jest analiza stopnia synchronizacji koniunktury czterech państw byłej Jugosławii z koniunkturą strefy euro. Państwa byłej Jugosławii są na różnym etapie integracji europejskiej i konwergencji z gospodarką unijną, więc stopień synchronizacji cykli koniunkturalnych między państwami również jest inny.
Materiały i metody: W niniejszym artykule użyto szeregi czasowe PKB i produkcji przemysłowej strefy euro i czterech państw byłej Jugosławii (Słowenii, Chorwacji, Serbii i Macedonii), które zdekomponowano używając dwukrotnie filtru górnoprzepustowego Hodricka–Prescotta. Następnie zidentyfikowano cykle klasyczne, cykle odchyleń i punkty zwrotne, które były podstawą analizy synchronizacji cykli.
Wyniki: Wśród analizowanych państw byłej Jugosławii, gospodarka Słowenii jest dobrze zsynchronizowana z gospodarką strefy euro. W przypadku Chorwacji wystąpiła słaba synchronizacja w kategorii produkcji przemysłowej. W przypadku Serbii i Macedonii wykazano dość słabą synchronizację w każdej kategorii, zwłaszcza PKB, na co wskazywał niższy poziom współczynnika korelacji oraz dodatkowe cykle koniunkturalne.
Słowa kluczowe:
strefa euro; cykle koniunkturalne; Bałkany
JEL:
E32; F02
Bibliografia
Informacje uzupełniające
Źródła finansowania: artykuł został w całości sfinansowany ze środków własnych autora.
Uwagi: wyniki badania były zaprezentowane na VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu Problemy gospodarki światowej (Toruń, 20.04.2018).
©Copyright CATALLAXY