Catallaxy
Catallaxy
Volume 3 Issue 2 December 2018, ss. 103–110
Efekt wypychania prywatnych transferów przez publiczny system emerytalny
Autor:
Agata Skorupka
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Cytowanie:
Skorupka, A. (2018). Efekt wypychania prywatnych transferów przez publiczny system emerytalny. Catallaxy, 3(2): 103–110. doi:10.24136/cxy.2018.005.
Abstrakt
Motywacja: Według Banku Światowego, wprowadzenie emerytur wypiera aż od 20% do 91% prywatnych transferów. Efekt wypychania jest największy dla najuboższych gospodarstw domowych, czyli tych, które powinny być głównymi beneficjentami publicznego systemu emerytalnego. Wedle poglądów prezentowanych w literaturze, poddaje to w wątpliwość zasadność wprowadzenia powszechnego systemu emerytalnego.
Cel: Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy wprowadzenie obowiązkowego systemu emerytalnego skutkuje wypchnięciem prywatnych transferów, skierowanych do osób starszych, a także, w przypadku odpowiedzi twierdzącej, ewentualne określenie skali tego zjawiska. Pozwoli to ocenić celowość wprowadzenia powszechnego systemu emerytalnego w państwach rozwijających się.
Materiały i metody: Dokonano krytycznego przeglądu badań empirycznych, zaprezentowanych w literaturze, a następnie zweryfikowano je przy pomocy zmodyfikowanego modelu OLG (overlapping generations). Symulacji dokonano w programie Dynare/Octave.
Wyniki: Dowiedziono, że nawet jeśli efekt wypychania istnieje w skrajnej formie, nie należy na tej podstawie wyciągać wniosków o sprawności funkcjonowania systemu emerytalnego. Co więcej, nawet w takim przypadku, jego wprowadzenie jest opłacalne — zwiększa łączną konsumpcję oraz społeczny dobrobyt.
Słowa kluczowe:
system emerytalny; srebrna gospodarka; OLG
JEL:
J11; J14; J18
Bibliografia
Informacje uzupełniające
Źródła finansowania: artykuł został w całości sfinansowany ze środków własnych autora.
Uwagi: wyniki badania były zaprezentowane na VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu Problemy gospodarki światowej (Toruń, 20.04.2018).
©Copyright CATALLAXY