Catallaxy
Catallaxy
Volume 4 Issue 2 December 2019, ss. 113–122
Wpływ wprowadzenia euro na handel państw członkowskich unii monetarnej
Autor:
Paulina Pukin
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Cytowanie:
Pukin, P. (2019). Wpływ wprowadzenia euro na handel państw członkowskich unii monetarnej. Catallaxy, 4(2): 113–122. doi:10.24136/cxy.2019.007.
Abstrakt
Motywacja: Zgodnie z nową teorią optymalnego obszaru walutowego, ujednolicenie waluty powinno przyczynić się do zwiększenia powiązań gospodarczych państw członkowskich. W literaturze przedmiotu efekt kreacji handlu, powstały w wyniku wprowadzenia euro, nazywany jest efektem euro. Mimo, że istnieje bardzo dużo opracowań na temat tego efektu oraz wielu związanych z nim aspektów, trudno jest jednoznacznie ustalić jego rozmiar, zwłaszcza dla państw Europy Środkowej i Wschodniej, które w latach 2007–2015 wprowadziły euro.
Cel: Celem artykułu jest zaprezentowanie zestawienia badań ekonomistów specjalizujących się w badaniach dotyczących efektu euro oraz wyników własnej analizy statystycznej.
Materiały i metody: Wykorzystano krytyczną analizę literatury przedmiotu, zarówno polskojęzycznej, jak i zagranicznej oraz analizę statystyczną, opartą na danych Banku Światowego.
Wyniki: Efekt euro niewątpliwie występuje, jednak trudno jednoznacznie określić jego rozmiar. Jego wielkość jest zróżnicowana pod względem sektorowym. Ponadto, można zauważyć zróżnicowany wpływ wprowadzenia euro na handel poszczególnych państw członkowskich unii walutowej, który zależny jest od kilku czynników, tj. momentu wprowadzenia euro, wielkości rynku, otwartości gospodarczej państw i specjalizacji oraz rozdrobnienia produkcji poszczególnych gospodarek.
Słowa kluczowe:
euro; strefa euro; handel; efekt euro
JEL:
F14; F15
Bibliografia
Informacje uzupełniające
Źródła finansowania: artykuł został w całości sfinansowany ze środków własnych autora.
Uwagi: wyniki badania były zaprezentowane na 9. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Problemy gospodarki światowej (10 maja 2019, Toruń).
©Copyright CATALLAXY