Catallaxy
Catallaxy
Volume 5 Issue 1 June 2020, ss. 13–23
Ekonomiczne i finansowe przyczyny szarej strefy w Unii Europejskiej
Autor:
Paulina Pukin
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Cytowanie:
Pukin, P. (2020). Ekonomiczne i finansowe przyczyny szarej strefy w Unii Europejskiej. Catallaxy, 5(1): 13–23. doi:10.24136/cxy.2030.002.
Abstrakt
Motywacja: Szara strefa jest problemem o zasięgu globalnym ze względu na powiązania gospodarcze oraz migracje ludności. Nieoficjalna gospodarka występuje w każdym państwie. Jej poziom oraz charakterystyka są uwarunkowane przez czynniki społeczno-kulturowe, ekonomiczne oraz polityczno-prawne.
Cel: Celem artykułu jest wskazanie przyczyn powstania i opis rozwoju zjawiska szarej strefy w państwach Unii Europejskiej (UE).
Materiały i metody: Wykorzystano krytyczną analizę literatury przedmiotu, zarówno polskojęzycznej, jak i zagranicznej oraz analizę statystyczną. Materiał empiryczny stanowią dane Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Fundacji Heritage oraz organizacji Transparency International.
Wyniki: W 2016 roku odnotowano silną zależność między poziomem szarej strefy a Indeksem Wolności Fiskalnej, Indeksem Percepcji Korupcji oraz PKB per capita. Zdecydowanie słabsza zależności wystąpiła między skalą nieoficjalnej gospodarki a stopą bezrobocia. Jednak nie można uznać, że nie jest to czynnik wpływający na podjęcie decyzji o uczestnictwie w szarej strefie.
Słowa kluczowe:
szara strefa; nieoficjalna gospodarka; Unia Europejska
JEL:
E26; E62
Bibliografia
Informacje uzupełniające
Źródła finansowania: artykuł został w całości sfinansowany ze środków własnych autora.
©Copyright CATALLAXY