Catallaxy
Catallaxy
Volume 5 Issue 1 June 2020, ss. 35–41
Zjawisko drenażu mózgów w Polsce
Autor:
Żaneta Sienkiewicz
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Cytowanie:
Sienkiewicz, Ż. (2020). Zjawisko drenażu mózgów w Polsce. Catallaxy, 5(1): 35–41. doi:10.24136/cxy.2030.004.
Abstrakt
Motywacja: Swobodny przepływ pracowników, szczególnie w wieku produkcyjnym, przejawia się migracją związaną głównie oddziaływaniem na przebieg karier zawodowych. Opuszczanie danego terenu przez wysoko wykwalifikowaną kadrę nazywany jest drenażem mózgów. Obserwowany w Polsce, osłabia gospodarkę oraz budzi coraz większy niepokój ze względu na fakt odpływu młodych, wykwalifikowanych osób.
Cel: Celem artykułu jest zdefiniowanie skali zjawiska drenażu mózgów z uwzględnieniem jego przyczyn na podstawie wybranych definicji.
Materiały i metody: Wykorzystano krytyczną analizę źródeł wtórnych, a także literatury podmiotu. Materiał empiryczny stanowią dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Centrum Badania Opinii Społecznej.
Wyniki: Na podstawie przeprowadzonej analizy można uznać, że problem drenażu mózgów jest ciągle aktualny w gospodarce, a z czasem może narastać. Jego intensywność obserwowana jest głównie na wschodzie i południu Unii Europejskiej (UE), gdzie państwa odznaczają się najmniejszą zdolnością do zatrzymywania talentów. W Polsce odnotowano największą mobilność wykwalifikowanej kadry na terenie UE.
Słowa kluczowe:
drenaż mózgów; migracja intelektualna; kapitał ludzki; migracje międzynarodowe
JEL:
F22; J61; O15
Bibliografia
Informacje uzupełniające
Źródła finansowania: artykuł został w całości sfinansowany ze środków własnych autora.
©Copyright CATALLAXY